Високий артеріальний тиск або гіпертонія - серйозне захворювання, при якому через ригідності артерій і збільшеного тиску серце починає качати кров сильніше. Це недуга, яка зачіпає сотні мільйонів людей на планеті, через неї страждає кожен четвертий дорослий чоловік. Гіпертонія найчастіше протікає безсимптомно, тому багатьом людям з підвищеним артеріальним тиском про власний діагноз невідомо. За це гіпертонії дали назву «мовчазний вбивця». Доведено, що підвищений артеріальний тиск збільшує ризик розвитку інсульту, інфаркту, серцевої недостатності та захворювань нирок, якщо вчасно не почати лікування.

Показники артеріального тиску традиційно вимірюють в міліметрах ртутного стовпчика (мм рт. Ст.) І вони складаються з двох чисел. Перше число означає систолічний тиск, друге - діастолічний, наприклад 120/80 (систолічний/ діастолічний).

Люди, які страждають від гіпертонії, повинні постійно бути під наглядом лікаря.

Значення показників артеріального тиску (АТ):

Нормальний АТ: <120/80

Підвищений артеріальний тиск:> 120-129 / 80-89

Гіпертонія 1 ступеня: 130-139 / 80-99

Гіпертонія 2 ступеня: Понад 140/90

Гіпертонія: які причини виникнення?

Причин у гіпертонії безліч, включаючи недолік фізичної активності, часті стреси, надмірну вагу, погане харчування, ожиріння, захворювання нирок, інсулінорезистентність, преддіабет, діабет, прийом деяких ліків і генетичні чинники. Однак гіпертонія може розвинутися і в результаті старіння організму без будь-якої іншої конкретної причини.

Гіпертонія: як боротися?

Якщо ваш тиск вимірюється в діапазоні від підвищеного до гіпертонії 1 ступеню, для нормалізації тиску може бути досить змінити спосіб життя: іноді людям з нещодавно діагностованою гіпертонією показано лікування виключно у вигляді покращення харчування (корисно їсти багато овочів, горіхів і свіжих фруктів, оскільки вони забезпечують організм калієм, магнієм і кальцієм) і заняття спортом. Але такий метод «боротьби» підходить лише тим, у кого фактори ризику мінімальні, хто налаштований змінити спосіб життя, включаючи постійний домашній контроль артеріального тиску за допомогою цифрового тонометра.

Гіпертонія: традиційне лікування

Розвиток фармацевтичної промисловості та досягнення наукового прогресу сьогодні дозволяють лікувати гіпертонію більш ефективно. Нижче наведено список найпопулярніших препаратів для лікування АД, які відносяться до певних класів. Ці ліки призначають своїм пацієнтам чимало фахівців. Їх ефективність сумнівів не викликає, а ось побічні ефекти виявляються у більшост хворих. Для контролю артеріального тиску переважно призначається два (і більше) препаратів різних класів.

Традиційні ліки від гіпертонії

Блокатори кальцієвих каналів (Ніфедипін, Амлодипін, Дилтіазем)

Бета-блокатори (Карведилол, Атенолол, Соталол, Метопролол) 

Діуретики (Спіронолактон, Триамтерен, Хлорталідон)

Інгібітори АПФ (Беназеприл, Раміприл, Еналаприл, Фозиноприл)

Блокатори рецепторів ангіотензину (Лозартан, Ірбесартан, Олмесартан)

Вазодилататори (Гідралазин)

Альфа-блокатори (Клонідин)

Натуральні методи лікування гіпертонії

Здоровий раціон, багатий овочами, зеленню і фруктами

Поступове зниження і контроль ваги

Регулярні фізичні навантаження

Техніки медитації та релаксації

Натуральні харчові добавки

Добавки, які можуть допомогти знизити артеріальний тиск

Нижче будемо говорити про добавки, які, судячи з даних досліджень, сприяють поступовому і безпечному зниженню артеріального тиску. Якщо пацієнт приймає рецептурні препарати, необхідно порадитися з лікарем перед тим, як приймати БАДи, адже може знадобитися коригування раніше призначеного лікування.

Часник

У дослідженні 2012 року, опублікованому в The British Journal of Nutrition, вчені з'ясували, що вживання часнику - відмінна можливість уникнути захворювань серця і судин. Вся справа в діалло-трисульфіді. Саме цей елемент, що міститься в часнику в великих кількостях, знижує обсяг пошкодженої тканини в міокарді на 2/3. Також часник добре позначається на вмісті в організмі холестерину, поступово знижуючи його рівень в крові.

Глід

У плодах глоду головним «серцево-судинним компонентом» є флавоноїд гіперозид, що представляє собою одну з хімічних форм відомого аглікона кверцетину (кверцетин-3-галактозид). Дослідження дії глоду /crataegus/ проводилося в 156 європейських медичних центрах німецькими фахівцями з клініки Крозінгена. Більшість пацієнтів були чоловіками (84%), і майже у половини групи (44%) відзначалися серйозні захворювання серця. В цілому 2 681 пацієнт приймав настоянку глоду протягом року! Лікарі зафіксували 40% скорочення серцево-судинних захворювань і ризиків смертельних випадків серед хворих протягом перших 8 місяців, що дозволило їм прийти до висновку, що дана лікарська рослина є перспективним натуральним засобом для кардіологічних пацієнтів.

Листя оливи

У листі оливи вченими була знайдена унікальна молекула, в якій приховано безліч корисних властивостей. Це поліфенол, відомий як олеуропеін, що сприяє зниженню рівня холестерину в крові і зниженню артеріального тиску.

Одне з найцікавіших досліджень було зроблено вченими на близнюках з артеріальною гіпертензією (артеріальний тиск в діапазоні 120-139/80-89), де відразу ж були виключені різні варіації, пов'язані з генетикою, які могли б вплинути на результати досліджень. Через 8 тижнів у тих, хто приймали плацебо, не було ніяких змін, а у пацієнтів, які вживали по 1000 мг екстракту оливкового листя в день, тиск знизився в середньому на 11 і 4 мм рт. ст. відповідно.

Квітки гібіскуса

Гібіскус безпечний і, на відміну від більшості препаратів артеріального тиску, рідко викликає побічні ефекти. Метою одного з масштабних досліджень, проведених Sulaiman AlRajhi Colleges, була можливість оцінити ефективність гібіскуса sabdariffa для зниження артеріального тиску у осіб з підвищеним АТ. Дослідники прийшли до висновку, що прийом всередину чаю з гібіскуса знижує рівень ЛПНЩ на додаток до інших позитивних змін ліпідів в крові.

Ялівець

У перекладних з німецької творах доктора медицини Ацерсвальда «Цілющі трави та рослини», як і в інших джерелах, міститься інформація про ялівець звичайний. Флавоноїди, що є в ялівцю, широко використовуються в кардіопатології, оскільки мають здатність знижувати рівень холестерину в крові, підвищувати активність ферментів антиоксидантного захисту в тканинах міокарда. Пропоновані автором варіанти застосування рослинної сировини ближче до народної рецептури. Також він пише, що саме ефірна олія і дистиляти плодів J. communis L. містять більше 130 компонентів в складі, серед яких переважають біциклічні вуглеводи: α-пінен, мирцен, сабіна, лімонен і β-пінен. У ряді експериментів, зокрема на моделі дріжджових грибів було показано, що ефірна олія ялівцю володіє сильною антиоксидантною активністю завдяки блокуванню окислювальних процесів в клітинах шляхом збільшення активності антиоксидантних ферментів супероксиддисмутази, каталази і глутатіонпероксидази.

Також треба відзначити, що сьогодні немає ніякої необхідності збирати самому всі ці трави окремо. Розвиток фармацевтичного ринку дозволяє придбати готові фітокомплекси з різними натуральними компонентами в складі. Для підтримки роботи серця і судин також існують хороші засоби, які вже мають чимало позитивних відгуків і встигли довести свою ефективність серед гіпертоніків.

За матеріалами клінічних досліджень:

Good Clinical Practice NETWORK, за підтримки Digma Medical Ltd., Sneha D.Suwarnkar, Texas Heart Institute